Sevgili Çocuklar,
Kışın hava çok soğuk olur. Bu yüzden hem dışarı çıkınca üşürüz hem de evlerimizde. Dışarı çıkarken kalın giyiniriz ki üşüyüp hasta olmayalım diye. İşte evlerimizde de üşüyüp hasta olmamak için evimizi ısıtmamız gerekir. Bunun için çok önceleri evlerimizde soba denilen ısıtıcılar vardı. İçine siyah renkte kömürler konulurdu ve evin bazı odalarında soba olur bazılarında olmazdı. Sobalı odada sıcacık otururken; soba olmayan odaya gidildiğinde çocuklar çok üşürdü. Ayrıca kömür yandıktan sonra sobanın içinde kül kalırdı ve onu temizlemesi çok zordu. Bazen de ev kömürün dumanıyla dolardı. Daha sonraları insanlar başka bir yakıt kullanmaya başladılar. Evlerine kalorifer döşettiler ve su gibi akabilen fuel-oil denilen bir yakıtla ısındılar. Derken insanlar daha temiz ve daha ucuz bir yakıt kullanmaya başladılar. Bu yakıt; görünmeyen, kokmayan ve çok iyi ısıtan doğalgazdır. Ve artık herkes ucuz, temiz ve kullanımı çok rahat olduğu için doğalgazı kullanmaya başladı. Böylece artık daha iyi ısınıyorlar.

 Peki, doğalgaz nedir?
Çok eski zamanlardan kalma hayvan ve bitki kalıntılarına fosil denir. İşte doğalgaz da bir fosil yakıttır ve toprağın altındadır. Bizim evlerimizde ısınmamızı sağlar. Aslında doğalgaz gibi evimizi ısıtacak birçok fosil yakıt vardır; ama en temizi, en iyi ısıtanı ve en ucuz olanı doğalgazdır.

Doğalgazın faydaları nelerdir?
Doğalgazla ısınan evlerdekiler daha şanslılar. Pekiyi neden mi?
Çünkü doğalgaz,
*İnsanlara zarar vermez. Çünkü insanları zehirlemez, külü ve dumanı yoktur.
*Çevremize zarar vermez. Çünkü havayı kirletmez.
*Yukarıda anlattığımız diğer yakıtlardan çok daha ucuzdur.
*Önce kullanılır, sonra ödenir.
*Kullanması basittir ve kullananlar rahat eder.

Doğalgaz bizim arkadaşımızdır. Neden mi?
Çünkü eskiden kömür bitince ya da fuel-oil azalınca evler soğuk olurdu. Ama doğalgazı istediğimiz kadar kullanabiliriz. Doğalgaz bitmez veya azalmaz. Önce kullanırız sonra öderiz. Sobalardaki gibi külü ya da dumanı yoktur. Böylece havayı ve evimizi kirletmez. Doğalgazın kokusu da yoktur. Evimiz ısınsa da kötü kokmaz.
Evimizde kül ve duman olmadan, havayı ve evimizi kirletmeden, daha az para vererek daha çok ısınmayı herkes ister değil mi?
O zaman biz de evlerimizde doğalgaz kullanalım hem kendimize hem de çevremize bir iyilik yapalım.